Zapraszamy na druga część artykułu, w którym staramy się odpowiadać na najbardziej nurtujące pytania z zakresu egzaminu ósmoklasisty.

Jeśli jeszcze nie czytaliście części 1 to koniecznie zapraszamy do lektury.

 

1.Rozwiązywałam z córką w 7 klasie zadania z egzaminu gimnazjalnego. Jaka będzie różnica w zadaniach między egzaminem gimnazjalnym, a ósmoklasisty?

  Błędnym byłoby powiedzieć, że zupełnie nic się nie zmieni. Największa różnica w porównaniu do egzaminu gimnazjalnego, ale i chyba największe obawy, to zadania otwarte i ich ilość na egzaminie. Wiadomo, że w takich rodzajach zadań możliwe jest udzielenie kilku poprawnych odpowiedzi. W tym wypadku zawsze będzie jakaś grupa odpowiedzi, które będą akceptowalne i nadal będą mogły być zaliczone. Co to znaczy że odpowiedź jest akceptowalna? Znaczy to, że jest zgodna z poleceniem, pokazuje, że zdający poprawnie zrozumiał tekst.   Trzeba jednak pamiętać, że w części egzaminu „środki językowe” marginesu nie będzie. Tutaj będzie już wymagana stuprocentowa poprawność. Pytania otwarte będą stanowiły ok. 40-45% egzaminu. Jeżeli uczeń będzie chciał uzyskać bardzo dobre wyniki na egzaminie, będzie się musiał dobrze do niego przygotować.

2.Czy to oznacza, że znikną pytania zamknięte, które dominowały egzaminie gimnazjalnym na poziomie podstawowym?

Tak jak już wcześniej było wspomniane, zwiększy się liczba pytań otwartych, a co za tym idzie, zamkniętych będzie mniej. Trzeba się konsekwentnie przygotowywać do efektywnego posługiwania się językiem. Nie można liczyć na szczęście i “dobre strzały”, bo w  nowym egzaminie takie “możliwości” będą zredukowane do minimum.

3.Czy egzamin będzie miał poziomy trudności?

Egzamin będzie na jednym poziomie – nie będzie podziału na poziomy.  

4.Czy za złą odpowiedź moje dziecko dostanie punkty ujemne?

Nie, nie ma punktów ujemnych, dlatego zawsze warto podjąć próbę odpowiedzi. Podjęcie próby ma sens. Wiemy, że odpowiedzi niekoniecznie idealne są też akceptowalne.  

5.Czy uczniowie mogą sobie wybrać język?

Tak, mogą wybrać. Jest jeden warunek – język musi być językiem uczonym w danej szkole. Jeżeli przykładowa Kasia zna bardzo dobrze j.niemiecki, bo na przykład wychowała się w Niemczech, lub rodzinie niemieckojęzycznej, ale w jej szkole do wyboru są tylko angielski i hiszpański, to z języka niemieckiego nie może zdawać egzaminu. Może wybrać tylko z dwóch, których uczy się w jej szkole.  

6.Czy egzaminy zewnętrzne zapewniają zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty?

W polskim systemie edukacji nie ma takiej możliwości, zarówno przy egzaminie ósmoklasisty, jak i maturalnym.   Zapraszamy do lektury pozostałych artykułów z serii ” Egzamin ósmoklasisty- i wiem wszystko”